top of page
 • Basın Bülteni - Forcepoint

Siber Guvenlik Sirketi Riske Uygulanabilir Veri Cozumu


Bilgi güvenliği, Siber güvenlik şirketi ForcePoint

Siber güvenlik şirketi Forcepoint'ten riske uygulababilir koruma çözümü ve veri güvenliği

Global siber güvenlik lideri Forcepoint bugün, Dynamic Data Protection adı verilen sektörün ilk Riske Uyarlanabilir Koruma çözümünü duyurdu. Çözüm, kurumsal şirketler ve kamu kuruluşlarındaki CISO’ların kullanıcı ve veri güvenliği ile üretkenlik arasındaki dengeyi kurma sorununa yanıt olarak geliştirildi.

Halen kullanılan mevcut siber güvenlik çözümleri geleneksel tehdit engelleme tekniklerine ve statik değerlendirmelere dayanıyor. Ancak bu yöntemler, yalnızca işlemlerin güvenlik nedeniyle yavaşlamasına neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda milyonlarca tehdit uyarısıyla güvenlik analistlerini zor durumda bırakıyor.

Sibergüvenlik şirketi Forcepoint Riske Uyarlanabilir Koruma yaklaşımı nedir?

Kurumların günümüzde karşı karşıya kaldığı karmaşık ve gelişmiş tehditlere çözüm bulmak için Forcepoint tarafından geliştirilen Riske Uyarlanabilir Koruma yaklaşımı, riskleri sürekli olarak değerlendirip isteğe bağlı olarak artırılabilen veya azaltılabilen oranda otomatik tepki veriyor. Bu özellik kullanıcılar, makineler ve hesaplar arasındaki veri işlemlerini anlayabilen insan merkezli davranış analizlerinin gücü ile sağlanıyor. Akıllı bağlam sayesinde kurumsal ağlarda riskleri değiştirmek için gereken karar verme süreci ve güvenlik kontrolleri hızlanıyor. Sektörün dinamik olarak uyum sağlayan otomatik tepki özelliğine sahip bu ilk çözümü sayesinde, güvenlik analistleri çok daha değerli görevlere odaklanabiliyor ve geleneksel güvenlik araçları nedeniyle biriken uyarı yığınını da ortadan kaldırıyor.

Ayrıca, CISO ve CIO’lar da geleneksel güvenlik nedeniyle ortaya çıkan yavaşlama noktalarını azaltarak üretkenliği ve başarıyı artırabiliyor. Aynı zamanda, riskleri tespit edip azaltmak için gereken süre de günler veya aylardan saniyelere kadar düşürülüyor.

Siber güvenlik şirketi baş güvenlik analisti Bekker açıkladı

“Günümüzde çoğu güvenlik aracının sorunu statik olmaları. Farklı kullanıcı ve işlem türlerine uyum sağlayamıyorlar. Ayrıca yalnızca iki yönlü çalışıyorlar, yani ya tamamen engelliyor ya da tamamen izin veriyorlar.” diyen 451 Research Baş Güvenlik Analisti Garett Bekker, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ancak, BT özellikli cihazların yerinde ya da bulutta olmak üzere her yerde kullanıldığı bir dünyada, sürekli değerlendirme yapan ve kendini uyarlayarak tepki veren bir risk tabanlı yaklaşım daha detaylı yanıtlar ve sızmalara karşı çok daha etkin bir koruma sağlayabilir.”

İnsan Davranışı Analizi İle Etkin Veri Koruma

Bu çeyrekte piyasaya sunulacak olan Forcepoint Dynamic Data Protection, şirketin ilk Riske Uyarlanabilir Koruma çözümü olacak. Eski veri kaybı önleme (DLP) çözümlerini geride bırakan çözüm, yönetici müdahalesine gerek kalmadan kurumsal uç noktalarda veya cihazlarda güvenlik ilkelerini uyarlanabilir şekilde değiştirip uygulayan yeni nesil bir veri koruma yöntemi sunuyor.

Temelinde insan merkezli davranış analizi bulunan Forcepoint Dynamic Data Protection, kurumsal veya yönetilmeyen ağlarda her kullanıcının “normal” davranış profillerini oluşturmak için anonim ve sürekli güncellenen bir davranışsal risk puanlaması uyguluyor. Forcepoint’in akıllı sistemleri, tanımlanan risklere yanıt vermek için bireysel risk değerlendirmesinin katkısıyla bir dizi güvenlik önlemi uyguluyor. Örneğin, Forcepoint Dynamic Data Protection veri erişimine izin verip izleyebiliyor, dosya indirmelerine erişim sağlayıp şifreleyebiliyor veya her bir işlemin kurumsal verilerle ilişkisine ve risk puanına bakarak hassas dosyalara erişimi tamamen engelleyebiliyor.

Bilgi güvenliği, siber güvenlik, veri güvenliği koruma çözümleri

Kurumların güvenlik tepki ilkelerini en önemli risklere otomatik olarak uyarlayabilmesi kritik müşteri verilerini, fikri mülkiyetleri ve hatta başarıyı korumaları anlamına geliyor. Gelişmiş siber tehditlerin sayısı arttıkça, düzgün bir veri koruma çözümüne sahip olmayan kurumsal şirketler kaybettikleri verileri, üretkenliği ve müşteri güvenini geri kazanmak için milyonlar harcamak zorunda kalacak.

“Sürekli artan veri sızıntıları, çalınan kimlikler ve gizlilik ihlalleri, kullanıcıları ve verilerini korumak amacıyla siber davranışları sürekli değerlendirmek için yeni bir yola duyulan ihtiyacı daha da belirgin hale getirdi.” diyen Forcepoint CEO’su Matthew Moynahan, sözlerine şöyle devam ediyor: “Nokta çözümlerine dayalı eski veri koruma yöntemlerinin sonu geldi.Geleceğe yönelik tek yol birleşik yaklaşımlardan geçiyor. Yalnızca teknoloji yerine kullanım şeklini de dikkate almamızın vakti geldi ve DLP’nin yeni nesli Forcepoint Dynamic Data Protection ile başlıyor.”

Yeni Forcepoint Dynamic Data Protection, müşterinin becerilerini şirketin Human Point Sistemi’yle genişleten bir ürün. Sensörler, analiz ve uygulama alanındaki yenilikleri bir araya getiren Human Point Sistemi sayesinde müşteriler; birleşik ilke yönetimine sahip sistemlere kusursuz bir şekilde entegre olabilen veya mevcut fiziksel veya bulut ortamlarına eklenebilen DLP, User and Entity Behavior Analytics (UEBA), Cloud Access Security Broker (CASB), Web/Email Security, Data Guard ve Network Security (NGFW) gibi sınıfının en iyi Forcepoint siber güvenlik ürünlerinden istediğini kullanabiliyor.

Daha Fazla Bilgiyi RSA 2018 Etkinliğinde Bulabilirsiniz

 • Konuşmalar:

 • “Davranış Analizlerini Riske Uyarlanabilir Koruma İçin Genişletmek”. Forcepoint Kullanıcı ve Veri Güvenliği Başkan Yardımcısı Guy Filippelli ve Forcepoint CIO’su Meerah Rajavel, Forcepoint’in iç uygulamalarından elde edilen bulguları gösteriyor.

 • “Siber Yorgunluk ve Hakkında Yapılabilecekler”. Forcepoint Baş Bilim İnsanı Dr. Richard Ford, CISO’ların yeni güvenlik zorunluklarını anlatıyor.

 • “Her CIO ve CISO’nun Yönetim Kurullarıyla Yapması Gerekek Kritik Konuşmalar.” Forcepoint CEO’su Matt Moynahan ve The Chertoff Group başkanı Michael Chertoff ile söyleşi (kayıt gereklidir)

 • RSA 2018 Güvenlik Liderleri Resepsiyonu (kayıt gereklidir)

 • Forcepoint Standı N3525

 • Forcepoint güvenlik uzmanları şirketin Riske Uyarlanabilir Koruma çözümü, CASB özelliklerine sahip Web Güvenliği, insan farkındalıklı NGFW ve alan adları arası çözümler hakkında sunumlar yapacak.

 • RSA 2018’de Forcepoint hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ek Kaynaklar

 • Forcepoint Riske Uyarlanabilir Korumaya Genel Bakış blog yazısı

 • Forcepoint Dynamic Data Protection Genel Bakış blog yazısı

 • Devlet Kurumları için Forcepoint Riske Uyarlanabilir Koruma blog yazısı

 • Gartner 2018’in İlk 10 Stratejik Teknoloji Eğilimleri: Sürekli Uyarlanabilen Risk ve Güven (David W. Cearley, Neil MacDonald ve diğerleri, 8 Mart 2018)

Siber Güvenlik Şirketi Forcepoint™ hakkında

2015 yılında Raytheon Cyber Products ve Websense’in birleşmesiyle kurulan Forcepoint™, Websense’in kullanıcı koruma, veri güvenliği ve bulut uzmanlığı ile Raytheon’un iç tehdit ve analitik teknolojisini ve Stonesoft’un yeni nesil ağ güvenlik kabiliyetlerini tek bir çatı altında buluşturuyor. Buluta erişim güvenlik aracısı (CASB) Skyfence’i de bünyesine katan Forcepoint™, 2017 yılı itibariyle bulut uygulama güvenliği ve görünürlüğü alanını da kapsayan bir hizmetler bütünü sunuyor.

Bu sayede 360 derece siber koruma sunan Forcepoint™ deneyimli ekibiyle aralarında üst düzey güvenlikle korunan büyük ölçekli kurumların da olduğu 20.000’i aşkın kuruma hizmet sağlıyor. Sahip olduğu uzmanlıkla Forcepoint™, güvenlik süreçlerini sadeleştirerek şirketlerin hem veriye hızlı ve kolay bir şekilde erişmesine olanak tanıyor hem de veri ve bilgi hırsızlığının önüne geçiyor.

Son Yazılar

Hepsini Gör

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı?

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı? Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, KVKK'ya hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere toplam 4 bin 839 ihbar ve şikayet başvurusu

bottom of page