top of page
  • Basın Bülteni -Kaspersky Lab

Siber Güvenlik Şirketi ve HuMachine Olmak!

siber güvenlik hizmetleri, siber güvenlik şirketi Kaspersky
Bir HuMachine olmak nasıl bir his? Artık herkes bunu öğrenebilecek. Kaspersky Lab, insanlığın en sofistike siber tehditlere karşı korunmasına yardımcı olmak adına insan zekasının, büyük verinin ve makinenin öğreniminin birleştirilerek, birinci sınıf siber tehdit koruma teknolojilerine güç veren bir teknolojik konsept (Humachine) haline nasıl geldiğini göstermek için interaktif bir aksiyon VR (sanal gerçeklik) filmi hazırladı.

Siber tehditler geçtiğimiz 20 yıl içerisinde çarpıcı bir evrim süreci geçirdi. Çıplak gözle görülebilen ve tek bir komutla etkisiz hale getirilebilen siber tehditler; fabrikaları ve enerji santrallerini durdurabilen güçlü, görünmez siber savaş programlarına evrildi. Güvenlik teknolojileri de, bu tür zararlı kodların insan hayatından uzak tutulması için geliştirildi.

Bilgi güvenliği, siber güvenlik hizmetleri çok önemli hale geldi

Günümüzde siber güvenlik oldukça önemli hale geldi çünkü tek bir ihlal bile şehir için hayati önem taşıyan tesisleri, hatta bir şehrin tamamını bile çalışmaz hala getirebiliyor. Modern dünya, insan hayatını daha rahat, daha akıllı ve daha güvenli hale getirmek için, tek bir sistem üzerinde birlikte çalışan teknolojilerle güçlendirilmiştir. Bu mekanizmada yer alan bir veya daha fazla “dijital dişli” yok edilecek olursa, tüm sistem çökebilir.

Siber tehdit ortamları HuMachine konsepti

Kaspersky Lab uzmanları, kendilerini 20 yıldan daha fazla süredir bu dişlilerin çalışmaya devam etmesine ve onları sürekli gelişim halinde olan siber tehdit ortamlarından korumaya adadılar. Bu çalışmanın sonucunda, içerisinde büyük veri, makine öğrenimi ve insan uzmanlığının oluşturduğu bir sinerji barındıran HuMachine’in basit ama güzel teknolojik konseptini yakalamayı başardılar., Kaspersky Lab’in HuMachine konsepti, dünyanın en tehlikeli ve sofistike siber tehditlerini bile tespit edebilen ve engelleyebilen en iyi koruma teknolojilerinden birinin itici gücü olarak çalışıyor.

İnteraktif aksiyon “The System” ve “Newbie”

Kaspersky Lab, kullanıcıları bu konseptle tanıştırmak için ilgi çekici bir yönteme başvurarak, interaktif bir aksiyon filmi hazırladı. “The System” adı verilen imgesel bir dünyada geçen filmde izleyiciler, sistem ve içerisindeki canlıları olası tehditlerden korumakla görevli “Newbie” adındaki güvenlik robotunu canlandırıyor. Akıllı makine öğrenimi algoritmalarıyla donatılmış ve petabayt boyutunda bir siber tehdit veritabanıyla eğitilmiş güvenlik robotu, en ürkütücü rüyalarda bile hayal edilemeyecek siber tehditlerle yüz yüze geliyor.

Siber güvenlik savaşı "Enter the HuMachine"

Filmin yapımında teknik danışman olarak görev yapan Kaspersky Lab Anti Kötü Amaçlı Yazılım Teknolojileri Departmanı ve Kötü Amaçlı Yazılım Uzmanı Alexey Malanov, konuyla ilgili şunları söyledi: “Anti kötü amaçlı yazılım ve siber tehdit koruma teknikleriyle ilgili konular, kamuoyu tarafından genellikle sıkıcı ve heyecan verici olmayan bir şekilde algılanıyor. Bu sırada, bilgisayarınızda veya mobil cihazlarında, özellikle konu siber güvenlik ise her saniye milyonlarca şey gerçekleşiyor. Bir siber saldırı, saldıranlar ve savunanlar arasında nefes kesen bir savaşa benzer. ‘Enter the HuMachine’ ile birlikte bu savaşı görselleştirmeye ve siber güvenliğin geleceğini nasıl gördüğümüzü yansıtmaya çalıştık. Her ne kadar kurgusal bir hikâye ve ortam olsa da, HuMachine’i ve mantığını gayet açık bir şekilde anlatıyor.”

“Enter the HuMachine” VR filmine girip, The System gezegenini siber tehditlerden korumak ve gerçek bir deneyim için Gear VR veya başka bir VR kit ile filmin 360 derece versiyonuna bağlanabilirsiniz.

HuMachine Intelligence hakkında daha fazla bilgi için, konseptle ilgili detaylı bilgi içeren blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaspersky Lab Hakkında

Kaspersky Lab, 2017 yılında 20. yılını kutlayan küresel bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky Lab'ın derin tehdit zekası ve güvenlik uzmanlığı dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli yeni nesil güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dahildir. 400 milyonu aşkın kullanıcı Kaspersky Lab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli şeyleri korumalarına yardımcı olmaktayız. Daha fazla bilgi için: www.kaspersky.com/tr

Son Yazılar

Hepsini Gör

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı?

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı? Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, KVKK'ya hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere toplam 4 bin 839 ihbar ve şikayet başvurusu

bottom of page