top of page
  • Basın Bülteni -Kaspersky Lab

Siber Güvenlik ENISA Temel Tavsiyeleri


siber güvenlik şirketi kaspersky ENISA yönergeleri

Kaspersky Lab, IoT güvenliği tavsiyelerine katkıda bulunmak için ENISA ile güçlerini birleştirdi

Avrupa Birliği Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı (ENISA), Kasım 2017'de "Kritik bilgi altyapıları alanında Nesnelerin İnterneti için Temel Güvenlik Tavsiyeleri" raporunu yayınladı. Yapılan çalışmanın ana hedefi, Avrupa'daki kurumlara Nesnelerin İnterneti (IoT) güvenliği kousunda tavsiyeler sunmaktı. Çalışmada; kritik varlıkların karmaşıklığı, mevcut siber tehditler ve IoT sistemlerinin korunması için çözümler gibi birçok faktör dikkate alındı. ENISA IoT Güvenlik Uzmanları Grubu (IoTSEC) üyesi olan Kaspersky Lab, uzman düzeyinde tavsiyelerde bulunarak raporun hazırlanmasına katkıda bulundu.

Siber güvenlik şirketleri çalışıyor

Kaspersky Lab tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bilgisayar özelliği taşımayan bağlı cihazların konu olduğu vakalar, hem KOBİ'ler hem de kurumsal şirketlerin finansal açıdan en büyük zarara uğradığı ilk 3 vakanın içinde yer alıyor. ENISA, artan IoT tehditlerine karşı önlem almak ve endüstriyel siber güvenlik uzmanlığını desteklemek amacıyla pazarın önde gelen şirketlerindeki üst düzey panelistlerden bir grup oluşturdu. Aralarında Kaspersky Lab uzmanlarının da bulunduğu bu grup kritik altyapıların güvenliği için uzman tavsiyeleri hazırladı. Ajans, "IoT için Temel Güvenlik Tavsiyeleri" raporunda, AB kurumları, IoT donanım üreticileri ve yazılım geliştiricileri için önlem prensipleri yayımladı.

Bilgi güvenliği siber güvenlik stratejleri

Kaspersky Lab Gelecek Teknolojileri Lideri ve Baş Strateji Mimarı Andrey Doukhvalov, "Kaspersky Lab, kritik altyapı güvenliği alanında çok geniş bir tecrübeye sahip. ENISA'nın IoT güvenliği tavsiyelerine yaptığımız katkının, kurumların daha etkili siber güvenlik stratejleri geliştirmesine ve politika belirleyenlerin modern siber tehditlere karşı uygun yönetmelikler hazırlamasına yardımcı olacağına inanıyoruz" dedi.

Kaspersky Lab IoTSEC uzmanları tavsiyelerini, AB politikalarını belirleyenler ve IoT donanımları ile yazılımlarını geliştirenler olmak üzere iki ayrı grupla paylaştı. Kaspersky Lab'in AB politikalarını belirleyenlere yönelik temel güvenlik önerileri arasında şunlar yer aldı:

  • Bütünsel yaklaşımlar yerine sektörlere özgü tavisyelere, kılavuzlara ve sertifika gereksinimlerine odaklanılmalı.

  • AB ülkeleri için standartlar belirlenmeli. Uluslararası siber güvenlik standartları için AB genelinde bir IoT terminolojisi ve sınıflandırması oluşturulmalı.

  • Endüstriyle aktif iş birlikleri yapılmalı. Politikaları belirlerken, AIOTI gibi endüstriyel kurumlar ve grupları kullanarak özel sektör de çalışmalara dahil edilmeli.

  • IoT cihazlarına ilişkin siber güvenlik tehditlerine karşı kademeli bir savunma sistemi kurulmalı.

IoT sistemleriyle doğrudan çalışanların güvenliğini artırmak için Kaspersky Lab uzmanları şunları tavsiye ediyor:

  • Tüm çalışanların siber güvenlik konusunda güncel bilgi ve beceriye sahip olduğundan emin olun ve düzenli olarak testlerden geçmelerini sağlayın.

  • Güvenilir ve otomatik bir yama sistemiyle verilerle ortak çalışılabildiğinden emin olun. IoT donanım üreticileri ve yazılım geliştiricilerinin siber tedarik zinciri risk yönetimi prensiplerini uygulaması, tedarikçikeri ve ortaklarıyla siber güvenlikgereksinimlerini paylaşması gereklidir.

  • Uygulama sürecinde kodların incelenmesini sağlayarak ürünün son sürümündeki hata sayısını azaltın. Böylece zararlı yazılım bulaştırma veya kimlik doğrulamayı atlatma teşebbüslerini de tepsit edebilirsiniz.

IoT bakımından hassas altyapılar için verilen tavsiyelerin tam listesini ENISA çalışmasında bulabilirsiniz. Kasperksy Lab'in Endüstriyel Siber Güvenlik alanındaki uzmanlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://ics.kaspersky.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

ENISA Hakkında

Avrupa Birliği Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı (ENISA), Avrupa'nın siber güvenlik uzmanlığı merkezidir. Yunanistan'da bulunan Ajans'ın merkezi Heraklion Girit'tedir ve Atina'da da bir çalışma ofisi yer almaktadır. Ajans, üye ülkeler ve özel sektör ile yakın çalışarak tavsiyeler ve çözümler üretmektedir. Bunlar arasında, Avrupa Siber Güvenlik Çalışmaları, Ulusal Siber Güvenlik Stratejilerinin geliştirilmesi, CSIRT ile işbirliği ve kapasite artırımı, bulut bilişime güvenli adaptasyon, veri koruma sorunlarına çözümler, gizliliği artırıcı teknolojiler, yeni teknolojilerin gizliliğini sağlama, elektronik kimlikler, emanet hizmetleri, siber tehdit alanının belirlenmesi ve diğer çalışmalar yer almaktadır. ENISA ayrıca, Avrupa Birliği'nin politita ve kanunlarının, ağ ve bilgi sistemleriyle ilgili konulara uygulanmasına da destek olmaktadır. Daha fazla bilgi için https://www.enisa.europa.eu/about-enisaadresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaspersky Lab Hakkında

Kaspersky Lab, 2017 yılında 20. yılını kutlayan küresel bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky Lab'in derin tehdit zekâsı ve güvenlik uzmanlığı dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli yeni nesil güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlikportföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dâhildir. 400 milyonu aşkın kullanıcı Kaspersky Lab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli şeyleri korumalarına yardımcı olmaktayız. Daha fazla bilgi için: www.kaspersky.com/tr

Son Yazılar

Hepsini Gör

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı?

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı? Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, KVKK'ya hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere toplam 4 bin 839 ihbar ve şikayet başvurusu

bottom of page