top of page
  • Basın Bülteni -Kaspersky Lab

Bilgi Guvenligi Siber Guvenlik: Veri Guvenligi


veri güvenliği, bilgi güvenliği ve siber güvenlik

İnternet üzerinden alışverişin en yoğun olduğun dönemlerden birine girdiğimiz bu günlerde, güvendikleri cihazları ele geçirilen tüketiciler hiç beklemedikleri bir ek maliyetle karşılaşabilir. Hediye, yiyecek ve kıyafet satın almak için internet teknolojilerine ve bağlantılı cihazlara giderek daha çok bel bağlıyoruz. Deloittetarafından yapılan araştırmaya göre, tüketicilerin %83'ü yılbaşı dönemi alışverişini internet üzerinden yapmayı planlıyor. Hane başına harcamanın da 2016'ya göre 228 ABD doları daha fazla olması bekleniyor. Ancak, Kaspersky Lab'in yaptığı ve Türkiye’nin de içinde yer aldığı araştırmaya göre, internet bağlantılı cihazları daha sık kullanmamızdan faydalanmak isteyen siber suçluların çaldığı veya zarar verdiği verilerin yerine yenilerini koymak, yılbaşı alışverişi masrafınıza 1567 ABD doları gibi çok büyük bir miktar ekleyebilir.

Siber suçlular için verileriniz gelir kaynağı

Kampanyalardan faydalanmak için internet bağlantılı cihazlarımızı kullanmak artık normal hale geldi. Ancak bu cihazlara olan bağlılığımız, onları maddi kazanç sağlamak isteyen siber suçlular için çok değerli birer hedef haline getiriyor. Belirli bir ödeme yapılana kadar kullanıcıların verilerine erişmesini engelleyen fidye yazılımı saldırılarından, e-posta kimlik bilgilerini ve banka hesap detaylarını yasadışı pazarlarda en yüksek teklifi yapana satmaya kadar, birçok farklı risk altındaki cihazlar siber suçlular için zengin birer gelir kaynağı.

Cihazların kendilerinin de çok değerli olması, bu yollarla saldırıya uğrayanlar için daha da sıkıntı verici oluyor. Örneğin, anılarımızı sakladığımız dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar arkadaşlarımıza ve ailemize yeni yıl dilekleri göndermek için kolaylık sağlıyor. Bu cihazlarda sakladığımız verilerin %23'ü, kaybolduğunda yerine yenisi konulamayacak türde verilerden oluşuyor. Yerine yenileri konulabilecek veriler söz konusu olduğunda ise bunun maliyeti kullanıcı başına ortalama 1567 ABD doları oluyor.

Siber güvenlik konusuna biraz daha dikkat

Kaspersky Lab Tüketici İş Birimi Lideri Andrei Mochola, "Kullanıcıların internette daha fazla zaman ve para harcadığı, siparişlerini ve teslim tarihlerini takip etmek için daha fazla e-posta kullandığı, fiyatları kontrol etmek ve alışveriş yapmak için herkese açık Wi-Fi ağlarına daha çok girdiği, arkadaşları ve aileleriyle daha fazla iletişim kurduğu bu dönemde verilerin çalınma riski de büyük oranda yükseliyor. Yılbaşı eğlencelerinin yoğunlaşmasıyla da insanların telefonlarını kaybetme ve güvenlik konusunda daha dikkatsiz olma ihtimalleri artıyor. Bu da cihazlarımızdaki verileri ve değerli anları koruma altına alarak, bu dönemde neşemizin kaçmasını engellemeyi daha önemli hale getiriyor"dedi.

Ancak Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırma, verilerin karşı karşıya kaldığı risklere ve tehlikelere rağmen kullanıcıların sadece %56’sının verilerini yedeklediğini ve %34'ünün ise internet üzerinden yedekleme yapmaktan kaçındığını ortaya koydu. Bu da, en kötü durum yaşandığı takdirde birçok kullanıcının tatil döneminde verilerine ulaşamayabileceği anlamına geliyor. Bu istenmeyen maliyet ve sıkıntılı durumdan kaçınmanın çok kolay bir yolu var. Verileri düzenli olarak yedeklemek ve gelişmiş güvenlik önlemleri almak, verilerin güvende ve kurtarılabilir olmasını sağlayarak kullanıcıların yıl boyu rahat etmesini sağlıyor.

Veri güvenliğinizi korumak için birkaç basit adım

Değerli verilerinizi korumak, bu verileri ne zaman, nerede, ne sıklıkla, hangi cihazda kullanıyor olursanız olun çok büyük önem taşıyor. Bunu yalnızca birkaç basit adımda gerçekleştirmeniz mümkün:

  • Hazırlıksız yakalanmayın - Cihazınızda mutlaka bir internet güvenlik çözümü olduğundan emin olun. Bu çözümü özellikle internet üzerinden alışveriş yaparken veya bir şey satın almak için herkese açık Wi-Fi ağlarını kullanırken etkinleştirin. Gelişmiş güvenlik çözümleri ağ saldırılarını engeller, yazılımdaki açıkları kapatır ve sistem süreçlerini zararlı aktivitelere karşı tarar. Böylece kişisel bilgilerinizin yok edilmesini, değiştirilmesini veya çalınmasını engeller.

  • İyi niyetli internet kullanıcılarına güvenin - Yalnızca, adreslerinin başında https bulunan güvenilir sitelerden ve hizmetlerden alışveriş yapın. Bu sitelerde veri işlemleri şifrelenmiştir. İnternette veya daha önce adını duymadığınız bir satıcıdan gelen e-postada yer alan bir teklif gerçek olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen gerçek değildir. En uygun kampanyayı ararken dikkati elden bırakmayın.

  • Hep hatırlayın - Değerli anılarınızı şifrelenmiş yedeklerde saklayın. Bu sayede bu dosyalara parolayla sadece siz erişebilirsiniz. Cihazınız kaybolduğunda, çalındığında veya zararlı yazılımdan etkilendiğinde bile verileriniz güvende kalır. Böyleve veriler tatil dönemlerinin dışında da sizinle olur.

  • Sınır yok - Değerli verilerinizin çok sayıda kopyasını oluşturun. Bu kopyalardan en az biri güvenilir bir bulut hizmetinde dursun. En kötü durum yaşandığında bile bu şekilde verilerinize istediğiniz yerden her an ulaşabilirsiniz.

  • Güçlü kalın - Sahip olduğunuz tüm hesaplar ve hizmetlerde güçlü ve güvenilir parolalar kullanmanız önemlidir. Aynı parolayı farklı hesaplar için kullanmayın. Cihazınıza izinsiz girildiğinde tüm hesaplarınız bu nedenle ele geçirilebilir.

Alışverilerinizde veri güvenliğine dikkat!

Değerli verilerinizi tüm yıl boyunca korumanıza ve ekstra maliyetlerden kaçınmanıza yardımcı olan Kaspersky Total Security, tüm cihazlarınızdaki zararlı yazılımlara, kimlik avına ve zararlı web sitelerine karşı tam koruma sağlar. Kaspersky Total Security'deki dosya yedekleme ve şifreleme özelliği; fotoğraflarınızın, müziklerinizin ve dosyalarınızın yedeklerini alarak yeni yıl alışverişini kafanız rahat bir şekilde yapmanıza imkân verir.

Kaspersky Lab Hakkında

Kaspersky Lab, 2017 yılında 20. yılını kutlayan küresel bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky Lab'ın derin tehdit zekası ve güvenlik uzmanlığı dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli yeni nesil güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlikportföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dahildir. 400 milyonu aşkın kullanıcı Kaspersky Lab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli şeyleri korumalarına yardımcı olmaktayız. Daha fazla bilgi için: www.kaspersky.com/tr

Son Yazılar

Hepsini Gör

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı?

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı? Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, KVKK'ya hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere toplam 4 bin 839 ihbar ve şikayet başvurusu

bottom of page