top of page
  • Basın Bülteni - TBD

Kurumsal Bilgi Güvenligi Siber Güvenlik

Kurumsal bilgi güvenliği, siber güvenlik, veri güvenliği

Türkiye’de bilişim ve teknolojinin nabzını tutan Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen TBD Ulusal Bilişim Kurultayı’nın 34’üncüsü 20-21 Aralık 2017 tarihinde Sheraton Ankara Hotel & Convention Centre’de gerçekleşecek.

TBD 34’üncü Ulusal Bilişim Kurultayı’nın teması “Bilişimle Gelişim: Türkiye’de Dijital Dönüşüm” olarak belirlendi. Bilişim ve teknoloji alanında akademik bildirilerin sunulacağı kurultayda, şehit ve gazi çocuklarına kodlama eğitimleri, sosyal sorumluluk projeleri, ödül törenleri ve bilişimle ilgili paneller yer alacak.

TBD Başkanı Rahmi Aktepe’nin açılış konuşmasıyla başlayacak olan kurultayın ilk gününe Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın katılması planlanıyor. 2’nci gün programında ise Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir’in konuşmaları yer alıyor.

5G’ ye yol haritası çizilecek

‘Türkiye’nin 5G Yol Haritası Başlığı altında Yerli Teknolojiler’, BTK Başkan Yardımcısı Rıdvan Kahveci başkanlığında düzenlenecek panelde tartışılacak. Panelistler arasında; Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir, Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, TÜBİTAK Bilgem Başkan Yardımcısı Ali Görçin, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan, ULAK AŞ Genel Müdürü Metin Balcı ve Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Veli Murat Çelik yer alıyor.

Nitelikli insan kaynağı için harita oluşturulacak

Dijital dönüşüm ile birlikte hemen her sektörde yaşanan köklü değişiklikler ve alternatif mesleklerin ele alınacağı kurultayda, katılımcı üniversite rektörleri tarafından nitelikli insan kaynağı için bir yol haritası çizilecek.

Kurultayın ikinci gün programı ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan KÖK yöneticiliğinde yapılacak ‘Rektörler Zirvesi’ ile devam edecek. Rektörler Zirvesi’ne; Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım ÜÇTUĞ, TOBB-ETÜ Rektörü Prof. Dr. Adem ŞAHİN, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim USLAN ve Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk ÖZEN katılacak.

Siber güvenlik eğitim programları oluşturulacak

Siber güvenlik, verilerin mahremiyetini sağlayabilmek için alınacak önlemler, siber güvenlikaçısından nitelikli insan oluşturma programı ‘Sürdürülebilir Siber Güvenlik ve Ulusal Stratejiler’ başlığıyla panele taşınacak.

‘Sürdürülebilir Siber Güvenlik ve Ulusal Stratejiler’ başlığında düzenlenecek panelin yöneticiliğini ise Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey yapacak. Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Gökhan Evren, TÜBİTAK Siber GüvenlikEnstitüsü Müdürü Mustafa Dayıoğlu, STM Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut, Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, sayTEC Proje Destek Mühendisliği Direktörü Abdullah Genceller, Siber Güvenlik e-yönetisim ve e-devlet Kıdemli Uzmanı Mustafa Afyonluoğlu ve Atarlabs Genel Müdürü Burak Dayıoğlu da panelist olarak katılacak.

Teknolojinin geleceğine yön veriliyor

‘Geleceğin Teknolojileri’ İnternet Geliştime Kurulu Başkanı Doç. Dr. Tayfun Acarer’in yöneticiliğini yaptığı panelde ODTÜ Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Kürşat Çağıltay ve Y. Doç. Dr. Şeyda Ertekin, Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Y. Doç. Dr. Ziya Karakaya, Ankaref CEO’su Ali Erhan Binici, Aselsan Bilgi Teknolojileri Program Direktörü Tanın Afacan ve Teknopar Endüstriyel Otomasyon AŞ Genel Müdür Yardımcısı Dr. Perin Ünal yer alacak.

Dijital ekonominin hükumet nezdinde önemi büyük

Kurultayda ele alınacak ‘Dijital Ekonomi’ panelinde ise bu alanda Türkiye yaşanan dönüşüm tartışılacak. ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Gökler’in yöneticiliğini üstlendiği ‘Üretimde Dijital Dönüşüm’ paneline; TÜBİTAK Bilgem YTE Direktörü Cemil Sağıroğlu, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Kılıç, Siemens Türkiye, Dijitalizasyon ve Endüstri 4.0 Şirket Sözcüsü Derya İren, Clpa Ülke Müdürü Tolga Bizel ve Logo Yazılım İcra Kurulu Üyesi Tolga Gören katılacak.

Kurultayda veri güvenliği konuşulacak

Kişisel veri paylaşımlarının yanı sıra kurumsal veri kaybı ve sızdırılmasının ele alınacağı ‘Güvenliğin Bireysel / Kurumsal Yaşama Dokunuşu’ panelinin moderatörlüğünü ise Kişisel Verileri Koruma Kurulu 2’nci Başkanı Cabir Bilirgen yapacak. Sağlık Bakanlığı Danışmanı Ahmet Esad Berktaş, EMT Teknoloji Satış Müdürü Serkan Küçük, Avukat Özgür Eralp, Kişisel Verileri Koruma Kurulu Üyesi Cengiz Paşaoğlu, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Furkan Güven Taştan ve TÜRKSAT - Kurumsal Bilgi ve Siber GüvenlikYönetimi Direktörü Mehmet Ali Ortayatırmacı panelde katılımcı olarak yer alacak.

Bilişimle gelişen finans sektörü ve güvenlik

Kurultayda bilişimle koordineli olarak ilerleyen finans sektörü ve sektörün güvenlik çözümlemeleri de tartışılacak. ‘Bilişimle Gelişen Finans Sektörü ve Güvenlik’ başlıklı panel Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yazıcı başkanlığında gerçekleşecek. Panelde TÜBİTAK – BİLGEM’den Doç. Dr. Sabır Kiraz, Nart Sigorta’dan Levent Nart, Türk Telekom Vergi Stratejileri Grup Müdürü Nazmi Karyağdı ve NETAŞ Siber Güvenlik Çözümlemeleri Kıdemli Müdürü Kutlay Tetik yer alacak.

Türkiye'de sayısal pazar: Fırsatlar ve zorluklar

İstikrarlı bir büyüme ivmesi yakalanabilmesi için hızla büyümekte olan Türkiye ekonomisi ve gelişen teknolojinin pazara getirdiği “Fırsatlar ve Zorluklar” da masaya yatırılacak. Sayısal Pazar Türkiye Bilişim Derneği’nden Dr. Aydın Kolat’ın yönetiminde ‘Türkiye’de Sayısal Pazar’: Fırsatlar ve Zorluklar başlığında tartışılacak panelde Kalkınma Bakanlığı Genel Müdürü Cem Özenen, LC WAIKIKI Strateji ve Süreç Geliştirme Direktörü Sanem Tuna, TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı Kurtuluş Nevruz ve Avukat Ceyda Cimilli Akaydın konuşacak.

Akıllı evler: Tüketici elektroniği

Akıllı teknolojiler için yapılan Ar-Ge çalışmaları Akıllı Evler: Tüketici Elektroniği panelinde ele alınacak. TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Erman Karaca’nın moderatörlüğünü yapacağı ‘Akıllı Evler: Tüketici Elektroniği’ panelinde; Bilgi Güvenliği Derneği’nden Mehmet Ali İnceefe, Atılım Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği’nden Doç. Dr. Murat Koyuncu, Altındağ Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Erkan Uçaner, Dünya Göz Hastanesi’nden Doç. Dr. Volkan Hürmeriç ve Beam Teknoloji Genel Müdürü Mehmet Çakır yer alacak.

Kurultayda ödül yağacak

4. Ulusal Bilişim Kurultayında açılış konuşmalarının ardından TBD / TÜBİSAD Yaşam Boyu Hizmet Ödülü ile başlayan program, diğer kategorilerle devam edecek. İlk ödül töreni TBD Onursal Başkanı olan ve “elektronik, bilgisayar ve yazılım mühendisi ve dilbilimci, bilgisayar, bilişim, donanım, yazılım, veri tabanı” gibi 2 bin 500 bilişim terimini Türkçeye kazandıran Aydın Köksal anısına verilecek. Ardından sırasıyla Bilim Kurgu Öykü Yarışması Ödülleri, Bilişim Hizmet Ödülleri, Sponsorluk Ödülleri ve Şehit ve Gazi Çocukları Organizasyonu Ödülleri verilecek.

Şehit ve gazi çocukları geleceği kodlayacak

Ayrıca Kurultay bünyesinde Şehit ve Gazi Çocuklarına Kodlama Eğitimi başlığı altında 4 farklı oturum yer alacak. Dijital okur yazarlık, güvenli sosyal medya kullanımı ile kodlama eğitimi gibi konuların ilkokuldan başlayarak müfredata eklenmesi konuları da kurultayda tartışılacak.

Son Yazılar

Hepsini Gör

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı?

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı? Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, KVKK'ya hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere toplam 4 bin 839 ihbar ve şikayet başvurusu

bottom of page