top of page
  • Basın Bülteni -Kaspersky Lab

Siber Güvenlik Tartışmaları ve ABD


ABD İç Güvenlik Bakanlığı ve Siber Güvenlik Tartışmaları

Şirket, basında çıkan haberleri, söylentileri ve doğrulanmamış iddiaları temel alarak hazırlanan Bağlayıcı Faal Yönetmelik'in (Binding Operational Directive) şirketin itibarını ve gelirini etkilediğini belirtiyor. Kaspersky Lab, ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın aldığı ve şirketin ürünlerinin federal kurumlarda kullanılmasını yasaklayan Bağlayıcı Faal Yönetmelik 17-01 kararını temyize götüreceğini açıkladı.

ABD ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı Siber Güvenlik Tartışmaları

Kaspersky Lab, ABD devlet kurumlarının şirketin ürün ve çözümlerini kullanmasını yasaklayan Bağlayıcı Faal Yönetmelik'e itiraz etmek ve anayasadan doğan adil yargılanma hakkını kullanmak amacıyla, Hukuk Usulü Kanunu uyarınca temyiz başvurusunda bulundu. Şirket, ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın anayasaya aykırı kararının doğruluğu kanıtlanmamış ve kaynağı belirsiz haberler, ilgili iddialar ve söylentiler gibi taraflı ve teknik olmayan kaynaklara göre alındığını belirtiyor. Bunun yanı sıra ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın, iddiaların aksini ispatlaması için şirkete gerekli adil yargılanma hakkını vermediği ve şirketin hatalı davranışına dair bir kanıt ortaya koymadığı dile getiriliyor.

Şirketin, ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın yaptığı incelemeye yönelik işbirliği taleplerinin tümü yazılı olarak bulunuyor. Şeffaflığa, güvenilir teknolojiler ve hizmetler geliştirmeye, devletler ve BT güvenliği endüstrisiyle dünya çapında işbirliği yaparak siber tehditlere karşı savaşmaya gösterdiği uzun süreli bağlılığı nedeniyle Kaspersky Lab, temmuz ayının ortalarında ABD İç Güvenlik Bakanlığı'na doğrudan ulaşarak, şirketin kendisi, çalışmaları veya ürünleriyle ilgili bilgi sunmayı ve yardım etmeyi teklif etti. Ağustos ayının ortasında, ABD İç Güvenlik Bakanlığı işbirliği teklifini aldığını, bilgi sağlama teklifine teşekkür ettiğini ve konu hakkında ilerleyen dönemde Kaspersky Lab ile iletişime geçmek istediğini dile getirdi. Ancak ABD İç Güvenlik Bakanlığı'ndan gelen bir sonraki haber, 13 Eylül 2017 tarihinde Bağlayıcı Faal Yönetmelik 17-01'in bildirilmesi oldu.

Siber Güvenlik, Siber Tehditler ve BT Güvenliği

Sonuç olarak, ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın eylemleri şirketin BT güvenliği endüstrisindeki itibarına ve ABD'deki satışlarına büyük zarar verdi. Alınan karar, Kaspersky Lab'in müşterilerini koruma, kaynağı ve amacı ne olursa olsun siber tehditlerle mücadele prensiplerini haksız bir şekilde sorgulanır hale getirdi. Temyiz sürecinde Kaspersky Lab, ABD Anayasası ve federal kanunlara göre sahip olduğu adil yargılanma hakkını korumayı ve ticari operasyonlarına, ABD'deki çalışanlarına ve ABD'deki iş ortaklarına verilen zararı düzeltmeyi umuyor.

"...Dünyayı siber suça karşı daha güvenli hale getireceğiz"

Kaspersky Lab CEO'su Eugene Kaspersky, "Kaspersky Lab'e iddialarla ilgili adil bir fırsat verilmediği ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın eylemini doğrulayacak hiçbir teknik kanıt sunulmadığından, bu konuda şirket için en iyisi kendisini savunmak olacaktır. ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın kararı ne olursa olsun, biz asıl önemli olanı yapmaya devam edeceğiz: Dünyayı siber suça karşı daha güvenli hale getireceğiz" dedi.

Kaspersky Lab güven, şeffaflık ve sorumluluğa olan bağlılığının bir ispatı olarak 23 Ekim 2017 tarihinde Global Şeffaflık Girişimi'ni (Global Transparency Initiative) hayata geçirdi. Bu girişimin bünyesinde; şirketin kaynak kodlarının bağımsız incelemesi, yazılım güncellemeleri, tehdit tespit kuralları, şirketin çözümlerinin ve süreçlerinin bütünlüğünü doğrulamak amacıyla, iç iş süreçlerinin bağımsız incelemesi bulunuyor. Ayrıca 2020 yılına kadar Asya, Avrupa ve ABD'de açılacak üç şeffaflık merkezinin yanı sıra, Kaspersky Lab ürünlerinde tespit edilen her açık için 100.000 ABD doları ödül de bu girişimin bölümleri arasında yer alıyor. Global Şeffaflık Girişimi hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

İlgili diğer kurumsal açıklamalara ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kaspersky Lab Hakkında

Kaspersky Lab, 2017 yılında 20. yılını kutlayan küresel bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky Lab'ın derin tehdit zekası ve güvenlik uzmanlığı dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli yeni nesil güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dahildir. 400 milyonu aşkın kullanıcı Kaspersky Lab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli şeyleri korumalarına yardımcı olmaktayız. Daha fazla bilgi için: www.kaspersky.com/tr

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı?

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı? Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, KVKK'ya hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere toplam 4 bin 839 ihbar ve şikayet başvurusu

bottom of page