top of page
  • Basın Bülteni -Kaspersky Lab

Siber Güvenlik Şirketi Araştırması "Arkadaş Arama" Riski


siber güvenlik şirketi, bilgi güvenliği riski arkadaş arama

"İş ile arkadaşlık karıştırılmaz" dense de Kaspersky Lab tarafından yapılan biraraştırma işletme sahiplerinin ve çalışanların, şirketlerini farkında olmadan riske attığını ortaya koyuyor. Birçoğu arkadaş bulmak için iş cihazlarını kullanıyor veya kendilerine uygun kişileri ararken şirket sırlarını açığa çıkarıyor.

Türkiye’ye ait verilerin de yer aldığı araştırmada, çevrimiçi arkadaş bulma platformlarını kullananların %9'unun işletme sahibi veya şirket yöneticisi olduğu, %16'sının ise kendisini orta seviye yönetici olarak tanımladığı belirtiliyor. Bu kişiler, çevrimiçi arkadaş ararken yaptıklarıyla büyük miktarda gizli şirket bilgisini potansiyel olarak riske atıyorlar.

Üst düzey yöneticiler işleriyle ilgili bilgileri paylaşmaya daha da hevesli oluyorlar. Çevrimiçi arkadaş bulma platformlarını kullananların yalnızca %7'si profillerine iş yerlerini ekliyorlar. Buna karşın, arkadaş arayan şirket yöneticilerinin %21'i çalıştıkları iş yerini belirtiyorlar. Tüm çevrimiçi arkadaş arama kitlesinin %10'u yaptıkları işlerle ilgili sırları paylaşmaya hazır. İşletme sahipleri veya şirket yöneticilerinde ise bu oran %21'e yükseliyor. Daha da fazlası, çevrimiçi arkadaş arayanların %12'si eşleştirildikleri kişilerle günlerce konuştuktan sonra işleriyle ilgili bilgileri paylaştıklarını itiraf ederken, bunu yapan şirket yöneticisi oranı ise %14. Bu şekilde, gizli bilgiler yalnızca diğer çevrimiçi arkadaş arayanların erişebileceği hale gelmekle kalmıyor, yanlış ellere geçtiğinde kurumsal casusluk gibi çok daha ciddi sonuçlara neden olabiliyor.

Çevrimiçi arkadaş aramak söz konusu olduğunda, araştırmaya katılanların tümünün umursamaz tavırları da iş ile arkadaşlık arasına sınır koymakta başarısız olduklarını gösteriyor. Çevrimiçi arkadaş arayanların yarısından fazlası (%22) iş için kullandığı cihazları arkadaş aramak için de kullanıyor. Böylece kurumsal belgeler, e-postalar ve hatta parolalar bile risk altına giriyor. Araştırma, internetten arkadaş arayan kişilerin %31'inin cihazlarını iş e-postalarını saklamak; %32'sinin ise işle ilgili dosyaları kaydetmek için kullandığı ortaya çıktı. Bu da, verilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesini sağlayacak olası güvenlik açıklarının şirketlere çok büyük etki edebileceği anlamına geliyor.

Endişe verici bir diğer nokta da, internet üzerinden arkadaş bulma platformlarını kullananların çoğunun cihazlarını düzgün bir şekilde koruma altına almaması. Ayrıca bu kişiler herkese açık veya siber suçluların erişebileceği şekilde paylaştıkları bilgilerin meydana getirebileceği sonuçları da düşünmüyorlar. Çevrimiçi arkadaş arayanların yaklaşık dörtte biri (%32) cihazlarını korumak için bir güvenlik çözümünü kullanıyor ve üçte biri (%42) sınırlı bilgi paylaşıyor. Buna karşın %12'lik bir kısım ise kendini korumak için hiçbir şey yapmıyor; çünkü bir risk olduğunu düşünmüyor.

Araştırma, siber risklerin birçok farklı açıdan gelebileceğini de gösteriyor. Örneğin, şirket yöneticilerinin neredeyse beşte birinin (%7) cihazlarında çevrimiçi arkadaş bulma platformlarından gelen zararlı yazılım, casus yazılım veya fidye yazılımları var. Bu kişilerin %21'i sahte kimlik kullanan kişilerle karşılaştıklarını dile getiriyorlar.

Kaspersky Lab KOBİ İş Birimi Lideri Vladimir Zapolyansky, "İnsanların, dolandırıcıların tuzağına düşmeden veya şirketlerini risk altına sokmadan çevrimiçi bir arkadaş araması oldukça zor. Çok sayıda işletme sahibi ve kıdemli şirket yöneticisi dijital arkadaş arama platformlarını kullanıyor. Bunların birçoğunun şirket bilgilerini açıkça paylaşmaya hevesli olması endişe verici. Bundan daha da endişe verici olan, cihazlarını koruma altına almayanların siber suçluların kurumsal verilere erişmelerini kolaylaştırmaları. Şirket cihazları mutlaka koruma altına alınmalı. İnternetten arkadaş arayanlar ise, potansiyel bir eşin ilgisini çekmek için paylaştıkları bilgi miktarına dikkat etmeli” diyor.

Kaspersky Lab, kurumsal kullanıcıları çevrimiçi arkadaş bulma dünyasında gizlenen sibersuçlulardan korumaya yardımcı olmak için, büyük veri tehdit istihbaratı, makine öğrenimi ve insan uzmanlığını eşsiz şekilde bir araya getiren yeni nesil siber güvenlik çözümleri sunuyor. Bu çözümler özel BT güvenliği becerilerine sahip olmayanlar tarafından bile kurulup, yönetilebiliyor.

Daha küçük ölçekli işletmeler kendilerini Kaspersky Small Office Security ile koruma altına alabilirler. Bu çözüm, zararlı yazılımları, finansal dolandırıcılığı, fidye yazılımlarını ve veri kaybını engellemek için bilgisayarlar, dosya sunucuları ve mobil cihazlarda güvenilir bir koruma oluşturuyor. Şirketler ayrıca, çalışanların kendi cihazlarını getirdiği senaryolar da dâhil olmak üzere, mobil çalışanlarını ve onların cihazlarını Kaspersky Endpoint Security Cloud'taki Kaspersky Lab tarafından geliştirilen, varsayılan güvenlik profilleri sayesinde siber tehditlere karşı koruyabilirler. Profillerden biri, tümü bulut tabanlı bir platform üzerinden yönetilen Windows, Mac, iOS ve Android gibi birçok farklı cihaz türünü kapsıyor.

Araştırma hakkında daha fazla bilgi edinmek ve "Tehlikeli İlişkiler: Herkes internette mi arkadaş arıyor?" adlı raporu okumak için buraya tıklayabilir; Kaspersky Lab'in KOBİ'lere yönelik ürün portföyünü keşfetmek için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaspersky Lab Hakkında

Kaspersky Lab, 2017 yılında 20. yılını kutlayan küresel bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky Lab'ın derin tehdit zekası ve güvenlik uzmanlığı dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli yeni nesil güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlikportföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dahildir. 400 milyonu aşkın kullanıcı Kaspersky Lab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli şeyleri korumalarına yardımcı olmaktayız. Daha fazla bilgi için: www.kaspersky.com/tr

Son Yazılar

Hepsini Gör

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı?

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı? Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, KVKK'ya hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere toplam 4 bin 839 ihbar ve şikayet başvurusu

bottom of page