top of page
  • Basın Bülteni Platin Bilişim

Siber Guvenlik Sirketi: Turkiye’nin 21 bin Siber Guvenlik Askeri Olacak!


Siber Güvenlik Şirketi: Siber Güvenlik Uzmanı Açığı Büyüyor

Dünyanın önde gelen içerik güvenliği şirketi Palo Alto Networks ve Platin Bilişim, ‘Cyber Security Summit’ etkinliğinde artan siber saldırılara ve veri güvenliğinin önemine dikkat çekti. En yeni siber güvenlik teknolojileri ve yeni trendler hakkında katılımcıları bilgilendiren iki firma, güncel pazar araştırmaları verilerini de sektör çalışanları ile paylaştı.

Siber Güvenlik Zirvesi İstanbul Swissotel Bosphorus’ta

Türkiye’nin önde gelen kurumlarına Veri Koruma, Arşivleme, İş Sürekliliği, IT Altyapı Yönetimi ve Güvenlik konularında profesyonel çözümler sunan Platin Bilişim, iş ortaklarından Palo Alto Networks’ün düzenlediği ve 4 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Swissotel Bosphorus’ta gerçekleştirilen Siber Güvenlik Zirvesi’ne İş Ortağı olarak destek verdi.

Özel sektör ve kamu kurumların BT yöneticileri ve güvenlik uzmanlarının her sene ilgi ile takip ettikleri etkinlikte, Platin Bilişim, katılımcılara siber güvenlik ile ilgili son trendler ve bu alandaki ürün ve hizmetleri hakkında bilgilendirme yaptı.

İlerleyen teknoloji günümüz iş dünyasına yeni fırsatlar sunuyor. Çalışanların ofiste bulunmaları gerekmeden şirket dışından da çalışmalarını sağlayan ya da şirkette kendi cihazları ile çalışabilmelerini mümkün kılan bağlanabilirlik olanakları şirketler ve çalışanları tarafından yaygın olarak tercih ediliyor. Ancak bu esnek çalışma imkanları ve şirketin kontrolünde olmayan cihazların da ağa erişebilmesinin beraberinde getirdiği risklerin de kurumların BT yöneticileri ve güvenlik uzmanları tarafından iyi yönetilebilmesi zorunluluğunu da beraberinde getiriyor.

Siber saldırılar siber güvenliği daha önemli hale getiriyor

Öte yandan günümüzde siber saldırıların giderek daha karmaşık ve çok yönlü tehditler olarak ortaya çıkması, hızlı bir şekilde yeni türevleri ile daha güçlü ve daha tehlikeli versiyonlarının siber güvenlik konusunun her zamankinden daha önemli hale gelmesine sebep oluyor. Bu sebeple şirketlerin veri ve ağ güvenliğine yönelik başarılı ve güçlü çözümlere her zamankinden çok daha fazla ihtiyacı bulunuyor.

Veri koruma, arşivleme, iş sürekliliği ve güvenlik konusunda Türkiye’nin önde gelen kurumlarına çözümler sunan ve siber güvenlik alanında geniş bir know-how’a sahip uzman kadrosu ile hizmet vermekte olan Platin Bilişim, etkinlik alanındaki standını ziyaret eden katılımcılara iş ortağı Palo Alto’nun siber saldırıların başarıyla önlemesini sağlayan teknoloji ve yöntemleri barındıran Yeni Nesil Güvenlik Platformu ve siber tehditlerin giderilmesi hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

Tehditler her geçen gün daha zeki bir hal alıyor. Yapay zeka hem tehdit hem de fırsat!

Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı, siber güvenlik alanında yaşanan gelişmeler ile ilgili olarak, “Siber güvenlik her geçen gün önemi artan bir konu. Önceki yıllarda antivirüs yazılımı, firewall kullanmak, ağa erişimde personelin seviyesine ve pozisyonuna göre yetkilendirme yapmak çoğu zaman yeterli olabiliyordu. Ancak o günler geçmişte kaldı. Şimdi yeni nesil firewall ve yeni nesil antivirüs yazılımları dönemini yaşıyoruz.

Palo Alto bu ürünlerdeki gelişmeyi ve dönüşümü ifade etmek için NEXT GENERATION tanımıyla konumlandırıyor. Endpoint protection kısmında yani son kullanıcı koruması noktasında klasik antivirüslerden farklı olarak zararlı yazılımları davranışlarına göre algılayarak yakalıyor. Firewall tarafında ise uygulama katmanında çalıştığı için granüler bir detay sağlayarak hizmet veriyor.

Bilgi güvenliği önlemleri bir nevi ölüm - kalım meselesi haline geldi

Siber güvenlik önlemlerini günümüze uyarlayamamış şirketler çok büyük bir riski göze almış durumdalar. Bu bir nevi ölüm - kalım meselesi haline geldi. Artık yazılım güvenliğinin temel bileşenleri içerisinde saldırı öncesi önlemler, izleme ve takip, arşivleme, yedekleme, felaket önleme, saldırı anı aksiyonlar, olay yeri araştırma, saldırı sonrası aksiyonlar gibi farklı konseptler bulunmakta. Tehditler her geçen gün daha zeki bir hal alıyor. İnsan benzeri yapay zekâ ürünü zararlı yazılımlara karşı tetikte olmak gerekiyor. Yüksek profile sahip hedeflere karşı çok daha güdümlü siber saldırılar gerçekleştiriliyor. İyi ile kötünün hiç bitmeyen mücadelesi, günümüzde siber güvenlik sahasında son derece önem kazanmış durumda.

Palo Alto Networks bu alanda dünyanın en önde gelen lider şirketlerinden birisi. Palo Alto Networks iş ortağı olarak, Palo Alto Networks ürünlerini ve teknolojisini, uzun yıllara dayanan tecrübe ve uzmanlığımız ile birleştirerek Türkiye’deki kurumlara sunmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Türkiye’nin acilen 21 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyacı var!

Ayhan Bamyacı, Türkiye’nin yeni kanuni düzenlemeler ile siber güvenlik alanında hukuki mevzuatı da geliştirme çalışmalarının devam ettiğini belirterek, önümüzdeki günlerde çıkması beklenen Siber Güvenlik Yasası’nın her şirkete en az bir siber güvenlik uzmanı istihdam etme zorunluluğu getireceğini hatırlattı. Bamyacı, uzman açığının kritik önemini şu sözler ile değerlendirdi: “İlk etapta 10 bin şirketin yasa kapsamına alınacağını öngörüyoruz. Bazı şirketlerin birden fazla siber güvenlik uzmanına ihtiyaç duyacaklarını göz önüne aldığımızda Türkiye’nin acilen 21 bin siber güvenlik uzmanı ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Kamu kurumlarına atanması beklenen 1000 yeni siber güvenlik uzmanı da bu sayıya dahil. Tabii bu ilk etapta kanun kapsamına girecek şirketlerin ihtiyacı. Kanunun dalga dalga tüm şirketleri kapsayacağı düşünüldüğünde bu ihtiyaç katlanarak artacak demektir.

Siber güvenlik uzmanı açığı

Siber güvenlik uzmanı açığı sadece Türkiye’nin konusu değil. 2019 yılında dünya genelinde 6 milyon siber güvenlik uzmanına ihtiyaç olacağı öngörülüyor. Bu rakamlardan çıkaracağımız sonuçların başında, siber güvenliğin önemi artmaya devam edecek demektir. Öte yandan geleceğin parlak mesleklerinden birisi siber güvenlik uzmanlığı olmaya devam edecek diyebiliriz. Bir diğer sonuç da, siber tehditler de artacak ve güçlenecek demektir.”

Türkiye’nin 21 bin siber askeri olacak!

Yeni yasanın gerektiği durumlarda şirketlerdeki ve kamu kurumlarında görevli sibergüvenlik uzmanlarının ülke güvenliği için siber orduya da hizmet vermesine dair hükümler içereceğini hatırlatan Ayhan Bamyacı, kanunun getirdiği bu zorunlu görev halini, “Sibergüvenlik uzmanları sadece şirketler için önemli bir görevi ifa etmeyecekler. Yeni yasa ulusal güvenlik söz konusu olduğunda bu kişilerin uzmanlıklarından yararlanılması gerektiğini de öngörüyor. Savaş anında askere alım işleminin yapılması bilinen bir uygulama iken artık bu uygulama siber güvenlik konusunda da söz konusu olabilecek. Günümüzün savaşlarının siber dünyada gerçekleşebileceği konusunda çok ciddi kaygılar var. Çünkü ne kadar ekonomisi büyük devlet olursanız olun, askeriniz, uçağınız, silahlarınızın gücü ne olursa olsun, siber dünyada her devlet tehditlere açık durumda. Her devlet bu yeni saha için savaş ihtimaline yönelik hazırlıklarını yapmaya çalışıyor. Siberordular teşkil ediyorlar. Türkiye’nin de siber dünyada ülke savunmasını boş bırakması düşünülemez elbette. Ülkedeki yetişmiş nitelikli insan gücü, aynı zamanda siber ordunun potansiyel birer askeri durumunda olacak. Bu da ilk etapta Türkiye’nin 21 bin siber askeri olacağı anlamına geliyor.” sözleri ile değerlendirdi.

Platin Bilişim Hakkında

Platin Bilişim 2001 yılında kurulmuş; “Veri Koruma”, "email Arşivleme", “Log Yönetimi/SIEM”, “BT Güvenlik sistemleri” konularında faaliyet gösteren bir teknoloji firmasıdır. Uzman kadrosu ve İstanbul’daki Operasyon Merkezi ile Türkiye’deki tüm müşterilerine, yerinde ve uzaktan güvenli erişim metoduyla “Yönetilebilir Hizmetler” vermektedir.

Platin Bilişim, çözüm sağladığı ürün ve konularda uzmanlaşarak IT sektöründeki yerini almıştır. Uzmanlığındaki konularda, farklı müşteri ihtiyaçlarına uygun implentasyonlarla, müşterilerinin yaptıkları yatırımların hızlı geri dönüşü sağlanmaktadır. Modern Profesyonel Hizmetler anlayışı ile uzmanlaşmış “Kurulum Uyarlama Servisleri”, “Durum Değerlendirme (Healthcheck)”, “Göç (Migration)”, “Sürüm Yükseltme (Upgrade)” gibi kompleks servisleri de müşterilerine sağlamaktadır.

IT Altyapıları konusunda yüksek standartlara sahip firmaların ürünleri ile sorunsuz, uzun vadeli ve güvenilir çözümler üretilmektedir. Platin Bilişim’i rakiplerinden ayıran en önemli farkı, sağladığı Profesyonel Hizmetlerin yüksek standartları ve uyguladığı başarısı kanıtlanmış metodolojilerdir. PMI standartlarında uyguladığı Proje Yönetimi Sistemi sayesinde projeleriniz belirlenen bütçe, süre ve kalitede tamamlanabilmektedir.

Platin Bilişim; Bilişim 500 listesinde, 2015 verilerine göre 185. sırada bulunmaktadır.

Palo Alto Networks Hakkında

Palo Alto Networks, Santa Clara, Kaliforniya - ABD merkezli, halka açık bir ağ güvenliği şirketidir. Şirketin ana ürünleri ağ güvenliği, görünürlüğü ve uygulama, kullanıcı ve içerik tanımlamaya dayalı ağ ekinliklerinde taneli kontrolü sağlamak için tasarlanmış gelişmiş güvenlik duvarıdır.

Palo Alto Networks, firewall throughput değerleri 50 Mbit/s - 120 Mbit/s arasında değişen ürünleri ile pazarda 10 platformda yer almaktadır. 2010 yılında şirket GlobalProtect ve Wildfire ürünlerini portföyüne eklemiştir. GlobalProtect merkezi yerlerde kullanılan güvenlikduvarı politikalarını herhangi bir yerdeki kullanıcılara kadar aynen uygulanmasını sağlar. Bu teknoloji, kurumsal güvenlik çevrelerinde mobil cihazlar ve bulut tabanlı erişimi artan kullanıcıları izleyerek yardımcı olmak için inşa edilmiştir. Şirket, 2013 yılında MSM - Mobil Güvenlik Yöneticisini mobil cihazlara kadar indirerek güvenlik duvarını genişletti. 2014 yılında TRAPS ürününü listesine eklendi. Traps sunucuları, uç noktaların korunmasında hizmet vermektedir. İstemci koruması standart virüs dosyası görüntülemeden ziyade, farklı bir görünüm alarak ve ortak giriş noktalarını izleyerek istemci içine virüsünzararlı yazılımların girişini izlemeyi algılamak ve engellemek için çalışır.

WildFire, işletmeleri bilinmeyen zararlı yazılımlara karşı koruyan mekanizmasıdır. Sanallaştırılmış bir ortamda dosyaları zararlı davranışları için analiz eden ve kullanıcılarını sonuçları ile uyarmaktadır. Kötü amaçlı bir yazılım tespit edilirse, WildFire otomatik olarak bir imza oluşturur ve 30 dakika gibi bir sürede abonelerine bir güncelleme sunar. WildFire daha önceden bilinmeyen ya da hedefi belirlenmiş zararlı yazılımlardan işletmelerin korunması amacıyla inşa edilmiştir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı?

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı? Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, KVKK'ya hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere toplam 4 bin 839 ihbar ve şikayet başvurusu

bottom of page