top of page
  • Basın Bülteni -Kaspersky Lab

Faketon Nedir? Nasıl Bulaşır? Siber Güvenliği Nasıl Tehdit Eder?


Faketon Siber Güvenlik Zararlısı Trojan Truva Atı

Faketoken şimdi de taksi ve yolculuk paylaşımı uygulamalarına saldırıyor

Kaspersky Lab araştırmacıları mobil bankacılık uygulamalarını hedefleyen Truva atı Faketoken’in yeni bir sürümünü keşfetti. Zararlı yazılımın yeni sürümü popüler taksi uygulamalarından kullanıcıların kimlik bilgilerini çalıyor.

Mobil Cihazlarda Siber Güvenlik Sorunları: Android Cihaza Yüklenmiş Zararlı Yazılımlar

Mobil uygulama pazarı büyümeye devam ederken, gizli kalması gereken finansal bilgilerimizi kullanan uygulamaların da sayısı her geçen gün artıyor. Bunlara kullanıcıların kredi kartı bilgilerine gereksinim duyan taksi ve yolculuk paylaşımı uygulamaları da dahil. Dünya çapında milyonlarca Android cihaza yüklenmiş olan bu uygulamalar, çok geçmeden, mobil bankacılık uygulamalarını hedef alan zararlı yazılımlarının kabiliyet alanını genişleten siber suçluların hedefi haline geldi.

Faketoken’in yeni sürümü, uygulamaları canlı olarak takip ediyor ve kullanıcı belirli bir uygulamayı çalıştırdığında kendi oltalama penceresini uygulamanın üzerine bindirerek kurbanının kredi kartı bilgilerini çalıyor. Truva atının arayüzü, renk şeması ve logosu söz konusu uygulamalarla tıpa tıp aynı olduğundan, kullanıcıya hiç hissettirmeden görünmez bir katman olarak uygulamanın üzerine biniyor. Kaspersky Lab’ın araştırmalarının sonucunda, suçluların bu zararlı yazılımla dünya çapında kullanılan en popüler taksi ve yolculuk paylaşımı hizmetlerini hedefledikleri ortaya çıktı.

Mobil Cihazlarda Bir Siber Güvenlik Zararlısı: Faketoken

Dahası, Truva atı cihaza gelen tüm SMS mesajlarını da çalarak kendi komuta ve kontrol sunucusuna yönlendiriyor. Böylece suçlular bir banka tarafından gönderilen tek seferlik onay kodlarına veya taksi ve yolculuk paylaşımı hizmetlerinden gönderilen diğer mesajlara ulaşabiliyor. Faketoken’in söz konusu sürümü, kullanıcıların yaptığı aramaları dinleyebiliyor, kaydedebiliyor ve oluşan veriyi komuta ve kontrol sunucusuna gönderebiliyor.

Zararlı yazılımların kendilerini başka uygulamaların üzerine bindirmesine birçok mobil uygulamada rastlanıyor. Kaspersky Lab geçtiğimiz yıl Faketoken’in çeşitli programların, oyunların ve sıklıkla da Adobe Flash Player’ın kılığına girerek dünya çapında 2000’den fazla finansal uygulamaya saldıran bir sürümünü tespit ettiğini bildirmişti. Faketoken, o zamandan bu yana geliştirilmeye devam ederek faaliyet alanını genişletmiş görünüyor.

Siber Suçlular Mobil Uygulamalarda Finansal Bilgilerinizin Güvenliğini Tehdit Ediyor

Kaspersky Lab güvenlik uzmanlarından Viktor Chebyshev, konuyla ilgili olarak şöyle diyor: “Siber suçluların faaliyetlerini finansal uygulamalardan, taksi ve yolculuk paylaşımı hizmetleri de dahil olmak üzere başka alanlara genişletmiş olmaları, bu uygulamaların geliştiricilerinin kullanıcı güvenliğine daha fazla önem vermeye başlaması gerektiğini gösteriyor. Bankacılık sektörü dolandırıcılık taktiklerine alışkın ve dolayısıyla kritik finansal bilgilerin çalınması riskini bir hayli düşürecek güvenlik teknolojileri uygulamalarına entegre ettiler. Belki de artık finansal işlemler gerçekleştiren diğer hizmetlerin de bu adımları atması gerekiyordur. Faketoken’in yeni sürümü şu an için ağırlıklı olarak Rus kullanıcıları hedefliyor, fakat saldırıların coğrafyası gelecekte kolaylıkla genişleyebilir. Bunu daha önce Faketoken’in eski sürümünde ve bankacılığı hedef alan başka yazılımlarda gördük.”

Faketon Nedir?

Araştırmacılar Faketoken’in seyahat ve otel rezervasyonu uygulamaları, trafik cezası ödeme uygulamaları, Android Pay ve Google Play Market gibi diğer bazı popüler mobil uygulamalara da saldırdığını tespit etti.

Faketoken Truva atına ve diğer Android zararlı yazılımlarına karşı korunmak için, bilinmeyen kaynaklardan uygulamalar yüklemeyin ve cihazınızda Kaspersky Mobile Antivirus: Web Security & Applock gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.

Faketoken’in yeni sürümü hakkında ayrıntılı bilgiyi Securelist.com’da bulabilirsiniz.

Kaspersky Lab Hakkında

Kaspersky Lab, 2017 yılında 20. yılını kutlayan küresel bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky Lab'ın derin tehdit zekası ve güvenlik uzmanlığı, dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dahildir. 400 milyonu aşkın kullanıcı Kaspersky Lab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli şeyleri korumalarına yardımcı olmaktayız. Daha fazla bilgi için: www.kaspersky.com/tr

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı?

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı? Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, KVKK'ya hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere toplam 4 bin 839 ihbar ve şikayet başvurusu

bottom of page