top of page
  • Basın Bülteni - Komtera Techlogy

Üçüncü taraf veri ihlalleri


Üçüncü taraf veri ihlali

Veri ihlalleri konusunda sadece kendi güvenliklerini denetleyen kurumlar, üçüncü taraf şirketlerin aldıkları güvenlik önlemlerini önemsemediklerinde büyük sorunlar yaşayabiliyor. Kurumların tedarik zincirlerinde önemli bir yer oluşturan üçüncü taraf hizmetler için dikkatli davranmaları gerektiğini belirten Komtera Teknoloji güvenlik uzmanları, olası risklere karşı düzenli denetimler gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Günümüzde birçok şirket, iş birliği içerisinde bulunduğu üçüncü taraf şirketlerin yaşadığı veri sızıntıları nedeniyle önemli sorunlar yaşıyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji’nin güvenlik uzmanları, kendi güvenliklerini titizlikle sağlayan kurumların, kritik önemdeki şirket verilerini paylaştıkları üçüncü taraf hizmetlerin aldığı güvenlik önlemleri konusunda da dikkatli davranmaları gerektiğini belirterek denetlenmesi gereken noktaları sıralıyor.

Satış hizmetlerini değerlendirin. Ürün yada hizmet satışlarının olduğu birbirine entegre sistemlerde veri ihlallerinin yaşanması kaçınılmaz bir durum. Şirketlerin satış zincirindeki üçüncü tarafların kullanıcılara sağladığı hizmetlerin güvenliğinin önceden değerlendirilmesi gerekiyor.

Sıkı denetimler gerçekleştirin. İş birliği içerisinde bulunan şirketlerin kullanıcılara yönelik hazırladıkları yazılımların güvenirliliğinin ve çalışma sıklıklarının belli aralıklarla test edilmesi gerekiyor. Yapılan incelemelerde çoğu hizmet sağlayıcısının kullandığı yazılımlarda zayıf noktalar tespit ediliyor.

Single sign-on sunucularınızı denetleyin. SSO yani single sign-on, kurumların tek bir kullanıcı ile çok sayıda uygulama ya da siteye erişmesine yardımcı oluyor. SSO sistemleri, dikkatli bir şekilde takip edilmediğinde kurum ve kullanıcı bilgilerinin sızdırılmasına neden oluyor.

Buluttaki verilerinizin güvenliğini kontrol edin. Ekip üyeleri arasında iş birliğini kolaylaştıran, iletişimi geliştiren ve dosyalara geniş erişim imkanı sağlayan bulut sistemleri, şirketler için birçok avantaj sağlıyor ancak önemli verilerin saklandığı bulut servis sağlayıcılarının ne kadar güvenli oldukları ise tartışmalı bir durum. Şirket verilerinin güveli bir şekilde bulut servislerinde bulunduğuna emin olmak adına bulut servislerinin güvenlik önlemlerinin kontrol edilmesi gerekiyor.

Olası risklere karşı çözümler oluşturun. Üçüncü taraf hizmetlerden kaynaklanabilecek olası risklere yönelik verimli çözümler oluşturun. Güvenlik ihlali durumunda ortaya çıkacak sorunlara yönelik bir kriz yönetim planınızın olması gerektiğini unutmayın.

Sözleşmelerinizi dikkatli hazırlayın. Şirketlerin üçüncü taraf hizmetlerle yaptıkları sözleşmelerde de dikkatli olmaları gerekiyor. Hassas verilerinizi paylaştığınız şirketlerin uymaları gereken kurallar için politikalar ve prosedürler geliştirin. Verilerinize eriştikleri sürece, etkin güvenlik önlemleri aldıklarından emin olmak için hizmet sağlayıcınızın operasyonlarını düzenli olarak denetleyin.

Komtera Teknoloji Hakkında:

Komtera Teknoloji, 20 yılı aşkın tecrübesiyle, bilginin güvenliği ve gizliliği konusunda mevcut/potansiyel zafiyetleri ve risk/tehdit unsurlarını ortadan kaldırmak üzere alanında uzman bilgi güvenlik çözümleri üreticilerinin distribütörlüğünü yürütmektedir. Bu çözümler birbirleriyle entegre olabilen ve KOBİ’lerden büyük işletmelere kadar farklı ihtiyaçları karşılayabilecek çözümlerdir.

Bu bağlamda Komtera Teknoloji çatısı altında; Firewall, uç nokta güvenliği, web uygulama güvenlik duvarı, mobil cihaz kontrolü, e-posta güvenliği, web güvenliği, saldırı önleme, kimlik yönetimi ve iki faktörlü doğrulama, veri tabanı güvenliği, veri şifreleme, zafiyet yönetimi, kullanıcı denetimi ve kontrolü, veri sızıntısı önleme, ağ erişim kontrolü, güvenlik olay yönetimi gibi farklı çözümler bulunmaktadır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı?

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı? Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, KVKK'ya hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere toplam 4 bin 839 ihbar ve şikayet başvurusu

bottom of page