top of page
  • Basın Bülteni -Kaspersky Lab

BT Güvenliği Riskleri Anketi


Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik, BT Güvenliği Riskleri Anketi

BT Güvenliği Riskleri Anketine[1] katılan endüstriyel şirketlerin dörtte birinin, bir tür siber saldırıyla karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı. Endüstriyel kurumları hedef alan tehditler arasında 2017 yılında en hızlı artış gösteren ise, endişe verici bir şekilde hedefli saldırılar oldu. Kaspersky Lab, 2018'de fabrikaları daha güvenli hale getirmek için, siber güvenliğin yetersiz kaldığı noktalara yapılan hedefli saldırıları ortadan kaldırmanın çok büyük önem taşıdığını belirtiyor.

Endüstriyel pazardaki saldırıların sayısı ve karmaşıklığı düzenli olarak artıyor. Siber güvenlik konusunu göz ardı etmenin sonucu da bu nedenle felakete dönüşebiliyor. Ankete katılan 962 endüstriyel şirketin %28'inin son 12 ay içinde hedefli saldırılara maruz kaldıkları belirlendi. Bu oran, endüstriyel pazarın yalnızca %20'sinin hedefli saldırıya maruz kaldığı geçen yıla göre 8 puan daha fazla. Bu durum, Kaspersky ICS CERT uzmanlarının endüstriyel otomasyon bileşenlerindeki zayıf noktaları hedef alan özel zararlı yazılımların 2018'de ortaya çıkacağına yönelik tahminleriyle örtüşüyor. En tehlikeli vakaların üçte birden daha yüksek oranda artmış olması, siber suçlu gruplarının endüstriyel sektöre daha yakın ilgi gösterdikleri anlamına geliyor.

Endüstriyel işletmelerin %48'i karşılaştıkları tehditlere ilişkin yeterli bilginin olmadığını belirtiyorlar. Endüstriyel şirketlerin %87'si ise, karşılaştıkları BT/OT güvenliği vakalarının bir önceki yıla göre daha karmaşık olduğunu dile getirdiler. Bu şirketler ağ görünürlüğü eksikliğiyle de karşı karşıyalar. Bu oran, BT ve OT altyapılarını etkileyen güvenlik vakalarının her geçen gün daha da karmaşık hale geldiğini gösteriyor. Bu nedenle, endüstriyel kurumların bir güvenlik vakasını tespit etmek için ortalama birkaç günden (%34'ü) birkaç haftaya (%20'si) kadar zaman harcamaları da şaşırtıcı değil. Elde edilen bu bulgular, kritik altyapılara sahip kurumların satın alınabilen zararlı yazılımlardan endüstriyel otomasyon sistemi bileşenlerindeki zayıf noktalardan faydalanan saldırılara kadar, birçok farklı tehdit ile başa çıkabilen özel güvenlik çözümleri kullanmalarının hayati önem taşıdığını gösteriyor.

Endüstriyel kurumlar da siber tehditlere karşı yüksek kaliteli korumaya ihtiyaç duyduklarının farkındalar. Endüstriyel şirketlerdeki çalışanların %62'si çok daha gelişmiş BT güvenliği yazılımlarının kullanılmasının şart olduğuna inanıyorlar. Ancak, tek başına yazılım yeterli değil. Endüstriyel şirketlerden ankete katılanların neredeyse yarısı (%49) çalışanların BT güvenliği politikalarına düzgün bir şekilde uymadığını belirtiyor. Bu oran diğer sektörlerden %6 daha yüksek. Siber güvenlik farkındalığı eğitimi endüstriyel kurumlarda siber güvenliğin sağlanması için şart. Yönetimden fabrika üretim hattına kadar, tüm çalışanlar kurumun güvenliği ve operasyonların devamında önemli rol oynuyor.

Kaspersky Lab Kritik Altyapı Koruması İş Geliştirme Lideri Andrey Suvorov, "Endüstriyel kontrol sistemlerine yönelik siber saldırılar tartışmasız bir numaralı sorun haline geldi. İyi haber ise, endüstriyel pazardaki oyuncuların büyük bir kısmının bugün hangi tehditlerle karşılaşabileceklerini ve yakın gelecekte nelere maruz kalabileceklerini bilmemeleri. Bu nedenle, endüstriyel otomasyon ortamlarını korumak için özel olarak tasarlanmış, her kurumun teknolojik süreçlerine göre ayarlanabilme esnekliğine sahip karmaşık bir güvenlik çözümü kullanmak büyük önem taşıyor" dedi.

Kaspersky Lab, endüstriyel iş kollarının çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan ve SCADA sunucuları, HMI'lar, mühedislik iş istasyonları, PLC'ler, ağ bağlantıları ve kişiler de dâhil olmak üzere tüm endüstriyel katmanları koruma altına almak için tasarlanan teknoloji ve hizmetler sunuyor. Bütünsel bir çözüm olan Kaspersky Industrial CyberSecurity, yeni saldırı vektörlerinin tahmininden, koruma, tespit ve tepki için özelleştirilmiş teknolojilerin kullanımına kadar tüm uyarlanabilir güvenlik modeli aşamalarını kapsıyor. Kaspersky Industrial CyberSecurity hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

[1] B2B International ve Kaspersky Lab tarafından düzenlenen global yıllık BT Güvenliği Riskleri Anketi 2017

Kaspersky Lab Hakkında

Kaspersky Lab, 2017 yılında 20. yılını kutlayan küresel bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky Lab'ın derin tehdit zekası ve güvenlik uzmanlığı dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli yeni nesil güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dahildir. 400 milyonu aşkın kullanıcı Kaspersky Lab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli şeyleri korumalarına yardımcı olmaktayız. Daha fazla bilgi için: www.kaspersky.com/tr

Son Yazılar

Hepsini Gör

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı?

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı? Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, KVKK'ya hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere toplam 4 bin 839 ihbar ve şikayet başvurusu

bottom of page