top of page
  • Basın Bülteni - IDC Türkiye

Siber Güvenlik Bilişşel Güvenlik ve IDC


siber güvenlik şirketleri, bilişsel güvenlik

Siber Olaylara Müdahale ve Bilişsel Güvenlik

International Data Corporation (IDC) Türkiye, BT Güvenlik Konferans Serisi etkinliklerini, 13 Şubat’ta İstanbul, 22 Şubat’ta ise Ankara’da gerçekleştireceğini duyurdu. Siber Güvenlik, Çoklu Bulut Platformlarında Güvenlik, Olaylara Müdahale ve Bilişsel Güvenlik gibi konuların ön plana çıkacağı bu etkinlikler; finans, perakende, üretim, hizmet, devlet kurumları ve holding şirketlerinden 900’den fazla üst düzey BT güvenlik yöneticisini ve BT profesyonelini ağırlayacak.

IDC Türkiye’de yazılımdan sorumlu kıdemli araştırma analisti Ayşe Kaptanoğlu’na göre artık güvenlik, tek bir ağ geçidinin veya tek bir cihaz grubunun güvence altına alınması ile yeterli hale gelmiyor; kullanıcının ve verinin olduğu her yerde olması zorunlu hale geldi. “Herhangi bir ürünü veya hizmeti kullanan organizasyonlar için, güvenlik sadece var olan sistemin üzerine ekleme yapılan bir işleyişten öte, hayati ve kaçınılmaz bir bileşen oldu. İnsan faktörü de bir diğer önemli unsur. Çalışanların bilgi sistemlerine erişimlerini bilerek veya bilmeyerek kötüye kullanmaları kurumlara zarar verip ciddi anlamda risk yaratabilir.”

“IDC CIO Zirvesi 2017 Anketi” sonuçlarına göre önümüzdeki yıllarda da güvenlik, ortak bir endişe olarak birinci sırada yer alıyor. Bu nedenle, planlanan güvenlik yatırımlarının artı ve eksi yönlerinin kapsamlı bir şekilde yönetim kurulu seviyesinde ele alınması gerekiyor. Dolayısıyla, kurumların, BT altyapılarının hem iç hem dış güvenlik risklerini analiz etmeleri ve bu riskleri, gelişmiş güvenlik teknolojilerine yatırım yaparak minimize etmeleri gerekiyor.

Türkiye BT Güvenlik Çözümleri Pazarı Büyüyor

Türkiye BT Güvenlik Çözümleri pazarı, IDC’nin yayınlamış olduğu son rapora göre; 2017 yılı sonunda 233.2 milyon dolara ulaşacak. 'Türkiye BT Güvenlik Çözümleri Pazarı 2017-2021 Tahmini ve Trendleri' raporu 2016 yılında elde edilen 208.97 milyon dolarlık pazar büyüklüğünün 2017 yılında %11.6 oranında büyüme göstermesini öngörmekle birlikte, 2017-2021 dönemi için yıllık bileşik büyüme oranının %11.4 seviyesinde olmasını bekliyor.

Bu sonuçlara göre güvenlik yazılımları segmenti 108.91 milyon dolarlık büyüklükle pazarın %52.1’ini oluşturdu. Güvenlik donanımları segmenti 54.04 milyon dolar ve %25.9’lük pay ile ikinci sırada yer alırken güvenlik hizmetleri gelirleri 46.02 milyon dolara ulaşarak bu pazardan %22’lik pay aldı.

Proaktif ve bütünsel güvenlik yaklaşımını

IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları konuya şöyle yaklaşıyor: “Uzun yıllardır CIO’ların ajandalarında siber güvenliğin ilk sıralarda yer aldığını görmekteyiz. Risk ortamı her geçen yıl daha da karmaşıklaşarak artıyor. Bu yıl IDC Türkiye olarak CISO Zirvesi 2017 anketimizde kurumların sadece %19’unun tehditler için acil müdahele ettikleri sonucunu elde ettik. %36’sı ise ya hiçbir tehdit yaşamadığını ya da farkında olmadığını belirtti. ATP (Gelişmiş Sürekli Tehdit) veya zero-day ataklar gibi saldırı tipleri maalesef son ana kadar fark edilemeyeceği için, farkına varıldığında da hem maddi hem de prestij anlamında ciddi kayıplara sebep olabilmektedir. Dolayısıyla proaktif ve bütünsel güvenlik yaklasımını tüm kurumların benimsemesi gerektiğine inanıyoruz.”

Siber güvelik şirketleri işbirliği içinde

Konferans çerçevesinde en son teknolojilerin ele alınması için, IDC bu etkinlikte; Netaş, Check Point, Citrix, FireEye, Forcepoint, Fortinet, Infosec, Innovera, Lostar, May SiberTeknoloji, McAfee, Nebula, Palo Alto Networks, Platin Bilişim, Symantec, Turkcell, UITSEC, Infoblox, VMware, Biznet Bilişim, Detech, Invento, Logsign, Netsec, Netsmart, Secure Future, Sekom, Tesan, Eset, ISC gibi sektörün önde gelen tedarikçileri ile, STK’ları ve CISO’ları ile işbirliği yapmaktadır.

Daha fazla bilgi için IDC BT Güvenlik Konferansı “www.idcitsecurity.com” web sitesini ziyaret edebilir, #idcsecurity18 hashtag’ini kullanarak etkinlikle ilgili paylaşım yapabilirsiniz . IDC etkinlikleri ve ortaklık fırsatları hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen IDC’den Onur Hamitoğlu (ohamitoglu@idc.com) ile iletişime geçiniz.

IDC Hakkında

International Data Corporation (IDC), bilgi teknolojileri telekomünikasyon ve tüketici teknolojileri alanlarında pazar araştırması ve danışmanlık hizmetleri sunan ve etkinlikler düzenleyen bir numaralı küresel oyuncudur. IDC, BT profesyonellerinin, şirket yöneticilerinin ve yatırımcıların teknoloji satın alırken ve iş stratejilerini belirlerken gerçeklere dayalı kararlar almalarını sağlar. 110’dan fazla ülkede 1100’den fazla IDC analisti ile teknoloji, sektör fırsatları ve trendleri konusunda küresel, bölgesel ve yerel uzmanlık sunar. 50 yılı aşkın bir süredir IDC, stratejik bilgiler sunarak müşterilerinin iş hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaktadır. IDC, bilgi teknolojileri, basın, araştırma ve etkinlik düzenleme alanında dünyanın lider kuruluşu olan IDG’nin bir yan şirketidir. IDC Orta Doğu, Afrika ve Türkiye

Orta Doğu, Afrika ve Türkiye’nin yer aldığı bölgede IDC, bölgesel merkezi Dubai olan Riyad, Kazablanka, Nairobi, Lagos, Johannesburg, İstanbul ofisleri ile 2016'da açılışı yapılan Kahire ofisi koordineli bir ağ oluşturmaktadır. Yerel deneyim ile bu dinamik bölgelerdeki pazarları kapsamlı bir şekilde anlayabilmek için uluslararası bir bakış açısını bir arada sunan IDC’nin, pazar istihbarat hizmetleri derinlik, tutarlılık, kapsam ve doğruluk bakımından eşsizdir. IDC Orta Doğu, Afrika ve Türkiye’de bölge genelinde 130’in üzerinde analist, danışman ve konferans görevlisi ile hizmet vermektedir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı?

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı? Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, KVKK'ya hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere toplam 4 bin 839 ihbar ve şikayet başvurusu

bottom of page