top of page
  • Basın Bülteni - Eset

Kötü Tavşan Siber Güvenlik Riski "Bad Rabbit"


Kötü Tavşan Bed Rabbit Siber Güvenlik Riski Hack Saldırısı

Siber Güvenlik Zararlısı Bad Rabbit Saldırısı "Kötü Tavşan" Eset Tarafından "Diskcoder.D" Olarak Etiketlendi

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, Ukrayna’da başkent Kiev’deki metroyu, Odesa kentindeki havalimanı ile Rusya’da çeşitli kuruluşları etkileyen yeni bir siber saldırıyı tespit etti. Saldırganların “Bad Rabbit – Kötü Tavşan“ adını verdiği saldırı dalgası sonucu pek çok bilgisayardaki veri, fidye talebi ile şifrelendi. Türkiye; Rusya, Ukrayna ve Bulgaristan’dan sonra saldırıya en çok maruz kalan 4’üncü ülke oldu.

ESET’in “Diskcoder.D“ olarak etiketlediği zararlı yazılım, daha önce de küresel saldırıda bulunan Petya zararlısının bir versiyonu olarak görünüyor. Saldırganların “Bad Rabbit – Kötü Tavşan“ adını kullarak yaydığı zararlı yazılım, dağıtım metodu olarak bazı web sitelerine enjekte edilmiş bir JavaScript kodunu kullanıyor. Bu kod sayesinde kullanıcıdan sitenin içeriğini görüntüleyebilmesi için Flash Player indirmesi veya güncellemesi isteniyor. Kullanıcı ilgili alanı tıkladığında, zararlı indirilmiş oluyor ve bilgisayar kilitlenerek veriler şifreleniyor. Sonrasında ekranda “Bad Rabbit“ uyarısı çıkıyor ve 300 dolar değerinde bitcoin talep ediliyor.

Siber Saldırı En Çok Rusya ve Rusya'yı Etkiledi

Ukrayna’da toplu taşıma organizasyonları ve hükümete ait bazı kuruluşlar bu siber saldırı ile karşılaştı. Kiev Metrosu ve Odesa Havalimanı etkilendi. Rusya’da da çeşitli haber ajansları, gazeteler ve çeşitli şirketler etkilenmiş durumda. Bulgaristan ve Türkiye de yoğun etkilenmiş görünen ülkeler arasında.

Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik Zararlısı Bad Rabbit "Kötü Tavşan" Türkiye 4’üncü sırada

ESET’in telemetri sistemi Diskcoder.D zararlısının yayılışını şöyle gösteriyor:

  • Rusya: %65

  • Ukrayna: %12.2

  • Bulgaristan: %10.2

  • Türkiye: %6.4

  • Japonya: %3.8

  • Diğer ülkeler: %2.4

Türkiye’deki yayılmanın bazı popüler sinema ve gezi siteleri üzerinden gerçekleştiği görülüyor. ESET uzmanları, güncel olmayan işletim sistemi yazılımları ve yine güncel olmayan güvenlik yazılımları nedeniyle Türkiye’de bulaşmanın yoğunlaştığını aktarıyor. Lisanslı ve güncel sürüm kullanan ESET kullanıcıları bu tehdide karşı korunuyor.

Konuyla ilgili ayrıca şu makaleyi okuyabilirsiniz:

https://www.welivesecurity.com/2017/10/24/bad-rabbit-not-petya-back/

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı? Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, KVKK'ya hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere toplam 4 bin 839 ihbar ve şikayet başvurusu

bottom of page