top of page
  • Basın Bülteni -Kaspersky Lab

Türkiye'nin Siber Güvenlik Riski Kullanıcılar


veri güvenliği siber güvenlik bilgi güvenliği
Dijital cihazlarımızı seviyoruz fakat yine de güvenliği göz ardı eden tehlikeli hareketlerle onları riske atabiliyoruz. Kaspersky Lab’ın yaptığı ve Türkiye’yi de kapsayan yeni bir araştırma, insanların verileri konusundaki çelişkili tutumlarını ortaya çıkardı. Siber suçluların oluşturduğu tehdidin farkında olsalar da, insanların davranışları verilerini gerektiği gibi koruyamadıklarını gösteriyor.

Türkiye’deki kullanıcılar verilerini yeterince korumuyor

Yapılan araştırmaya göre, insanların büyük bir kısmı ellerinde bulundurdukları bilgilerin güvenlik tehdidi altında olduğunun farkında. Araştırmaya Türkiye’den katılanların dörtte üçü (%75) siber suçluların ve hackerların verileri için bir risk oluşturduğunu kabul ediyor ve yine bir o kadar kişi de (%73) zararlı yazılımların yüksek riskli bir tehdit olduğunu söylüyor. Dikkat çeken nokta ise, insanların veri güvenliği konusundaki endişeleri ile değerli verilerini korumak konusunda aldıkları (ya da daha doğrusu almadıkları) önlemler arasındaki çelişki.

Kullanıcılar için veri güvenliği, bilgi güvenliği endişe verici

Endişe verici bir şekilde, katılımcıların yarısından çoğu cihazlarını bir şifre ile korumuyor. Şifre kullananların oranı, akıllı telefonlar için %46, tabletler için %36 ve bilgisayarlar için %40. Dahası, bazı insanlar verilerini korumak için hiç bir önlem almıyor (tabletler için %22, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için %13). Siber suçluların ve zararlı yazılımların oluşturduğu tehdit birçok insan tarafından verileri için bir yüksek bir risk olarak görülse de, araştırmaya göre Türkiye’deki kullanıcıların sadece %10’u cihazlarında bir güvenlik çözümü kullanıyor.

Bunun yanı sıra, dikkatsiz davranışlar ve bu davranışların veriler özelinde yarattığı risk konusundaki algı arasında da bir kopukluk görülüyor. Kullanıcıların %42’si, dikkatsizliklerinin veri güvenliğini riske atabileceğini kabul ediyor, fakat geçmişte ne şekilde veri kaybettikleri sorulduğunda da, her beş kişiden biri (%20) verilerini yanlışlıkla kendilerinin sildiğini itiraf ediyor. Cihazları zarar gördüğü için veri kaybı yaşayanların oranı ise %25.

Yapılan ankette dijital güvenlik için fotoğraflar, videolar önemli olarak görülüyor

En sevilen veriler söz konusu olduğunda, dijital cihazlarda saklanan fotoğraflar ve videolar birçok kişi tarafından en değerli ve yeri doldurulamaz veri türleri olarak görülüyor. Fakat akıllı telefonlarda saklanan bu veriler de kaybolabiliyor – kullanıcıların %27’si bunun daha önce başlarına geldiğini belirtiyor. Araştırmaya göre, bilgisayar kullanıcılarının %24’ü ve tablet kullanıcılarının ise %13’ü aynı tecrübeyi yaşamış.

Kaspersky Lab Tüketici İşleri Birimi Başkanı Andrei Mochola, “Her gün kullandığımız dijital cihazlarda sakladığımız değerli veriler hak ettikleri şekilde korunmuyor. Hatıralarımızı ve çeşitli bilgileri cihazlarımıza güvenerek emanet ediyoruz, fakat ne cihaz kullanırsak kullanalım, güvenlik önlemlerimizin günümüz şartlarına ayak uydurması çok önemlidir. En önemli verilerimizi çeşitli cihazlara emanet etmek, daha sağlam ve güvenilir bir yaklaşım gerektirir. Ancak bu şekilde tüm zayıf noktalar giderilebilir ve istek dışı kazaların önüne geçilebilir” diyor.

Cihazlarındaki değerli verileri korumak adına kullanıcıların alabileceği basit bazı önlemler bulunuyor

Verilerin buluta yedeklenmesi, cihazlardan silinmeleri durumunda her an her yerden erişimi mümkün kılıyor. Hassas verileri şifrelemek, cihazları ve uygulamaları parolalarla korumak, cihazlar yanlış ellere geçtiğinde verilere erişimi zorlaştıracaktır. Güvenli ve benzersiz parolalar oluşturup saklamak konusunda parola yönetici programlara başvurulabilir.

Halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanıldığında, veri güvenliği amacıyla bir VPN çözümü kullanılması tavsiye ediliyor

Ek bir önlem olarak ise, kaybedilen veya çalınan cihazlardaki verileri uzaktan silebilmek için bazı uzaktan yönetim araçlarından faydalanılabilir. Tüm bu önlemleri ve daha fazlasını almak ve tam koruma sağlamak konusunda Kaspersky Total Security gibi bir çözümden yardım alınabilir.

Siber güvenlil, bilgi güvenliği, veri güvenliği konularını içeren araştırma hakkında daha fazla bilgiyi “Risking data heartache: it hurts to lose the data you love” adlı raporda bulabilirsiniz.

Kaspersky Lab Hakkında

Kaspersky Lab, 2017 yılında 20. yılını kutlayan küresel bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky Lab'ın derin tehdit zekası ve güvenlik uzmanlığı, dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli güvenlikçözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dahildir. 400 milyonu aşkın kullanıcı Kaspersky Lab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli şeyleri korumalarına yardımcı olmaktayız. Daha fazla bilgi için: www.kaspersky.com/tr

Son Yazılar

Hepsini Gör

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı?

VERBİS'e kayıt süresi uzatılacak mı? Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, KVKK'ya hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere toplam 4 bin 839 ihbar ve şikayet başvurusu

bottom of page